MOV-07D561K
Manufacturer Part Number:
MOV-07D561K
Part of Description:
VARISTOR 560V 1.2KA DISC 7MM
Capacitance @ Frequency :
108 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
1.2 kA
Energy :
30J
Features :
Maximum AC Volts :
350 V
Maximum DC Volts :
460 V
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
Disc 7mm
Varistor Voltage (Max) :
616 V
Varistor Voltage (Min) :
504 V
Varistor Voltage (Typ) :
560 V