VDRUS10T420BSE
Manufacturer Part Number:
VDRUS10T420BSE
Manufacturer/Brand:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Part of Description:
VDR US 10D 4500A 420V STLDS BULK
Manufacturer :
Product Category :
TVS - Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
165 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
4.5 kA
Energy :
128J
Features :
Maximum AC Volts :
420 V
Maximum DC Volts :
560 V
Mounting Type :
Through Hole
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Package / Case :
Disc 10mm
Product Status :
Active
Varistor Voltage (Max) :
748 V
Varistor Voltage (Min) :
612 V
Varistor Voltage (Typ) :
680 V