VC14MA0160KBA
Manufacturer Part Number:
VC14MA0160KBA
Manufacturer/Brand:
Ethertronics/AVX
Part of Description:
VARISTOR 24.5V 800A 1812
Manufacturer :
Ethertronics/AVX
Product Category :
TVS - Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
5400 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
800 A
Energy :
2.4J
Features :
Maximum AC Volts :
14 V
Maximum DC Volts :
16 V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCV
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C (TA)
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Product Status :
Active
Varistor Voltage (Max) :
26.95 V
Varistor Voltage (Min) :
22.05 V
Varistor Voltage (Typ) :
24.5 V