DV75K4032R2
Manufacturer Part Number:
DV75K4032R2
Manufacturer/Brand:
Bourns Inc.
Part of Description:
DV SERIES 75V 4032 PKG SMD VARIS
Manufacturer :
Bourns Inc.
Product Category :
TVS - Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
480 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
1.2 kA
Energy :
9J
Features :
Maximum AC Volts :
75 V
Maximum DC Volts :
100 V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCV
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Package / Case :
4032 (10080 Metric)
Product Status :
Active
Varistor Voltage (Max) :
132 V
Varistor Voltage (Min) :
108 V
Varistor Voltage (Typ) :
120 V