MLVC13V056C450
Manufacturer Part Number:
MLVC13V056C450
Manufacturer/Brand:
Eaton - Electronics Division
Part of Description:
VARISTOR 72V 250A 1210
Manufacturer :
Eaton - Electronics Division
Capacitance @ Frequency :
450 pF @ 1 MHz
Current - Surge :
250 A
Energy :
1.5J
Features :
Maximum AC Volts :
40 V
Maximum DC Volts :
56 V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCV
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C (TA)
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Varistor Voltage (Max) :
79.2 V
Varistor Voltage (Min) :
64.8 V
Varistor Voltage (Typ) :
72 V