B72724A8151V062
Manufacturer Part Number:
B72724A8151V062
Part of Description:
VARISTOR 150V 1A 0612
Capacitance @ Frequency :
5 pF @ 1 MHz
Current - Surge :
1 A
Energy :
0.03J
Features :
Maximum AC Volts :
14 V
Maximum DC Volts :
16 V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCV
Number of Circuits :
4
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C (TA)
Package / Case :
0612 (1632 Metric)
Product Status :
Active
Varistor Voltage (Max) :
180 V
Varistor Voltage (Min) :
120 V
Varistor Voltage (Typ) :
150 V