AMLV12V48C270
Manufacturer Part Number:
AMLV12V48C270
Manufacturer/Brand:
Eaton - Electronics Division
Part of Description:
VARISTOR MLV 1206 48VW 100VC
Manufacturer :
Eaton - Electronics Division
Product Category :
TVS - Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
270 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
100 A
Energy :
0.4J
Features :
Maximum AC Volts :
37 V
Maximum DC Volts :
48 V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCV
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C (TA)
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Product Status :
Active
Varistor Voltage (Max) :
68.2 V
Varistor Voltage (Min) :
55.8 V
Varistor Voltage (Typ) :
62 V