B72210S0131K151
Manufacturer Part Number:
B72210S0131K151
Manufacturer/Brand:
EPCOS - TDK Electronics
Part of Description:
VARISTOR 205V 2.5KA DISC 10MM
Manufacturer :
EPCOS - TDK Electronics
Product Category :
TVS - Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
500 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
2.5 kA
Energy :
19J
Features :
Maximum AC Volts :
130 V
Maximum DC Volts :
170 V
Mounting Type :
Through Hole
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C (TA)
Package / Case :
Disc 10mm
Product Status :
Active
Varistor Voltage (Max) :
225.5 V
Varistor Voltage (Min) :
184.5 V
Varistor Voltage (Typ) :
205 V