RV201K05T
Manufacturer Part Number:
RV201K05T
Manufacturer/Brand:
Stackpole Electronics Inc
Part of Description:
VARISTOR 200V 400A DISC 5MM
Manufacturer :
Stackpole Electronics Inc
Product Category :
TVS - Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
125 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
400 A
Energy :
6.5J
Features :
Maximum AC Volts :
130 V
Maximum DC Volts :
170 V
Mounting Type :
Through Hole
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
Disc 5mm
Product Status :
Active
Varistor Voltage (Max) :
220 V
Varistor Voltage (Min) :
180 V
Varistor Voltage (Typ) :
200 V