MLVC08V012C420
Manufacturer Part Number:
MLVC08V012C420
Manufacturer/Brand:
Eaton - Electronics Division
Part of Description:
VARISTOR 18V 120A 0805
Manufacturer :
Eaton - Electronics Division
Capacitance @ Frequency :
420 pF @ 1 MHz
Current - Surge :
120 A
Energy :
0.3J
Features :
Maximum AC Volts :
8.5 V
Maximum DC Volts :
12 V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCV
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C (TA)
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Varistor Voltage (Max) :
20.7 V
Varistor Voltage (Min) :
15.3 V
Varistor Voltage (Typ) :
18 V