MOV-07D301KTR
Manufacturer Part Number:
MOV-07D301KTR
Part of Description:
VARISTOR 300V 1.2KA DISC 7MM
Capacitance @ Frequency :
198 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
1.2 kA
Energy :
20J
Features :
Maximum AC Volts :
190 V
Maximum DC Volts :
250 V
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
Disc 7mm
Varistor Voltage (Max) :
330 V
Varistor Voltage (Min) :
270 V
Varistor Voltage (Typ) :
300 V