MLVC40V170C900
Manufacturer Part Number:
MLVC40V170C900
Manufacturer/Brand:
Eaton - Electronics Division
Part of Description:
VARISTOR 205V 1200A 4032
Manufacturer :
Eaton - Electronics Division
Capacitance @ Frequency :
900 pF @ 1 MHz
Current - Surge :
1.2 kA
Energy :
9.5J
Features :
Maximum AC Volts :
130 V
Maximum DC Volts :
170 V
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C (TA)
Package / Case :
2-SMD, No Lead
Varistor Voltage (Max) :
225.5 V
Varistor Voltage (Min) :
184.5 V
Varistor Voltage (Typ) :
205 V