VDRS10P300BSE
Manufacturer Part Number:
VDRS10P300BSE
Manufacturer/Brand:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Part of Description:
VARISTOR 470V 2.5KA DISC 12MM
Manufacturer :
Product Category :
TVS - Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
240 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
2.5 kA
Energy :
71J
Features :
Maximum AC Volts :
300 V
Maximum DC Volts :
385 V
Mounting Type :
Through Hole
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
Disc 12mm
Product Status :
Active
Varistor Voltage (Max) :
517 V
Varistor Voltage (Min) :
423 V
Varistor Voltage (Typ) :
470 V