MOV-20D390K
Manufacturer Part Number:
MOV-20D390K
Part of Description:
VARISTOR 39V 2KA DISC 20MM
Capacitance @ Frequency :
18000 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
2 kA
Energy :
26J
Features :
Maximum AC Volts :
25 V
Maximum DC Volts :
31 V
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
Disc 20mm
Varistor Voltage (Max) :
43 V
Varistor Voltage (Min) :
35 V
Varistor Voltage (Typ) :
39 V