MLV1206E34003T
Manufacturer Part Number:
MLV1206E34003T
Manufacturer/Brand:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Part of Description:
VARISTOR 180A 1206
Manufacturer :
Product Category :
TVS - Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
380 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
180 A
Energy :
1J
Features :
Maximum AC Volts :
40 V
Maximum DC Volts :
56 V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCV
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Product Status :
Active
Varistor Voltage (Max) :
77 V
Varistor Voltage (Min) :
61 V