MOV-14D470KTR
Manufacturer Part Number:
MOV-14D470KTR
Manufacturer/Brand:
Bourns Inc.
Part of Description:
VARISTOR 47V 1KA DISC 14MM
Manufacturer :
Bourns Inc.
Product Category :
TVS - Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
4300 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
1 kA
Energy :
10J
Features :
Maximum AC Volts :
30 V
Maximum DC Volts :
38 V
Mounting Type :
Through Hole
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
Disc 14mm
Product Status :
Active
Varistor Voltage (Max) :
52 V
Varistor Voltage (Min) :
42 V
Varistor Voltage (Typ) :
47 V