AMLV04V05C033
- Manufacturer Part Number:
- AMLV04V05C033
- Manufacturer/Brand:
- Eaton - Electronics Division
- Part of Description:
- VARISTOR MLV 0402 5.5VW 31VC
- Manufacturer :
- Eaton - Electronics Division
- Product Category :
- TVS - Varistors, MOVs
- Capacitance @ Frequency :
- 33 pF @ 1 MHz
- Current - Surge :
- 4 A
- Energy :
- 0.02J
- Features :
- Maximum AC Volts :
- 4 V
- Maximum DC Volts :
- 5.5 V
- Mounting Type :
- Surface Mount, MLCV
- Number of Circuits :
- 1
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 125°C (TA)
- Package / Case :
- 0402 (1005 Metric)
- Product Status :
- Active
- Varistor Voltage (Max) :
- 13.2 V
- Varistor Voltage (Min) :
- 8.8 V
- Varistor Voltage (Typ) :
- 11 V