B72207S0950K111
Manufacturer Part Number:
B72207S0950K111
Part of Description:
VARISTOR 150V 1.2KA DISC 7MM
Capacitance @ Frequency :
335 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
1.2 kA
Energy :
7.6J
Features :
Maximum AC Volts :
95 V
Maximum DC Volts :
125 V
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C (TA)
Package / Case :
Disc 7mm
Varistor Voltage (Max) :
165 V
Varistor Voltage (Min) :
135 V
Varistor Voltage (Typ) :
150 V