V660LA50AP
Manufacturer Part Number:
V660LA50AP
Part of Description:
VARISTOR 1.08KV 4.5KA DISC 14MM
Capacitance @ Frequency :
200 pF @ 1 MHz
Current - Surge :
4.5 kA
Energy :
140J
Features :
Maximum AC Volts :
660 V
Maximum DC Volts :
850 V
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
Disc 14mm
Varistor Voltage (Max) :
1.188 kV
Varistor Voltage (Min) :
972 V
Varistor Voltage (Typ) :
1.08 kV