MOV-20D361K
Manufacturer Part Number:
MOV-20D361K
Part of Description:
VARISTOR 360V 6.5KA DISC 20MM
Capacitance @ Frequency :
1320 pF @ 1 kHz
Energy :
163J
Features :
Maximum AC Volts :
230 V
Maximum DC Volts :
300 V
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
Disc 20mm
Varistor Voltage (Max) :
396 V
Varistor Voltage (Min) :
324 V
Varistor Voltage (Typ) :
360 V