B72214S0231K101
Manufacturer Part Number:
B72214S0231K101
Part of Description:
VARISTOR 360V 4.5KA DISC 14MM
Capacitance @ Frequency :
530 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
4.5 kA
Energy :
60J
Features :
Maximum AC Volts :
230 V
Maximum DC Volts :
300 V
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C (TA)
Package / Case :
Disc 14mm
Varistor Voltage (Max) :
396 V
Varistor Voltage (Min) :
324 V
Varistor Voltage (Typ) :
360 V