MOV-07D821K
Manufacturer Part Number:
MOV-07D821K
Part of Description:
VARISTOR 820V 1.2KA DISC 7MM
Capacitance @ Frequency :
72 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
1.2 kA
Energy :
40J
Features :
Maximum AC Volts :
510 V
Maximum DC Volts :
675 V
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
Disc 7mm
Varistor Voltage (Max) :
902 V
Varistor Voltage (Min) :
738 V
Varistor Voltage (Typ) :
820 V