V07E230P
- Manufacturer Part Number:
- V07E230P
- Manufacturer/Brand:
- Hartland Controls/Littelfuse
- Part of Description:
- VARISTOR 360V 1.75KA DISC 7MM
- Manufacturer :
- Hartland Controls/Littelfuse
- Product Category :
- TVS - Varistors, MOVs
- Capacitance @ Frequency :
- 100 pF @ 1 MHz
- Current - Surge :
- 1.75 kA
- Energy :
- 20J
- Features :
- Maximum AC Volts :
- 230 V
- Maximum DC Volts :
- 300 V
- Mounting Type :
- Through Hole
- Number of Circuits :
- 1
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 85°C (TA)
- Package / Case :
- Disc 7mm
- Product Status :
- Active
- Varistor Voltage (Max) :
- 396 V
- Varistor Voltage (Min) :
- 324 V
- Varistor Voltage (Typ) :
- 360 V