B72207S2301K101
Manufacturer Part Number:
B72207S2301K101
Part of Description:
VARISTOR 470V 1.75KA DISC 7MM
Capacitance @ Frequency :
100 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
1.75 kA
Energy :
30J
Features :
Maximum AC Volts :
300 V
Maximum DC Volts :
385 V
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C (TA)
Package / Case :
Disc 7mm
Varistor Voltage (Max) :
517 V
Varistor Voltage (Min) :
423 V
Varistor Voltage (Typ) :
470 V