V14E40PL1T
- Manufacturer Part Number:
- V14E40PL1T
- Manufacturer/Brand:
- Hartland Controls/Littelfuse
- Part of Description:
- VARISTOR 68V 4KA DISC 14MM
- Manufacturer :
- Hartland Controls/Littelfuse
- Product Category :
- TVS - Varistors, MOVs
- Capacitance @ Frequency :
- 4000 pF @ 1 MHz
- Current - Surge :
- 4 kA
- Energy :
- 65J
- Features :
- Maximum AC Volts :
- 40 V
- Maximum DC Volts :
- 56 V
- Mounting Type :
- Through Hole
- Number of Circuits :
- 1
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C (TA)
- Package / Case :
- Disc 14mm
- Product Status :
- Active
- Varistor Voltage (Max) :
- 84.8 V
- Varistor Voltage (Min) :
- 61.2 V
- Varistor Voltage (Typ) :
- 68 V