VCAS120605D150DP
Manufacturer Part Number:
VCAS120605D150DP
Manufacturer/Brand:
Ethertronics/AVX
Part of Description:
VARISTOR 8.5V 150A 1206
Manufacturer :
Ethertronics/AVX
Product Category :
TVS - Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
3000 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
150 A
Energy :
0.4J
Features :
Maximum AC Volts :
4 V
Maximum DC Volts :
5.6 V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCV
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C (TA)
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Product Status :
Active
Varistor Voltage (Max) :
10.2 V
Varistor Voltage (Min) :
6.8 V
Varistor Voltage (Typ) :
8.5 V