VA1210K401R014
Manufacturer Part Number:
VA1210K401R014
Manufacturer/Brand:
KEMET
Part of Description:
VARISTOR 24V 400A 1210
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
TVS - Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
2350 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
400 A
Energy :
1.6J
Features :
Maximum AC Volts :
14 V
Maximum DC Volts :
16 V
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Product Status :
Active
Varistor Voltage (Max) :
26.4 V
Varistor Voltage (Min) :
21.6 V
Varistor Voltage (Typ) :
24 V