B72210S0251K151
Manufacturer Part Number:
B72210S0251K151
Part of Description:
VARISTOR 390V 2.5KA DISC 10MM
Capacitance @ Frequency :
245 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
2.5 kA
Energy :
38J
Features :
Maximum AC Volts :
250 V
Maximum DC Volts :
320 V
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C (TA)
Package / Case :
Disc 10mm
Varistor Voltage (Max) :
429 V
Varistor Voltage (Min) :
351 V
Varistor Voltage (Typ) :
390 V