B72207S0421K311
Manufacturer Part Number:
B72207S0421K311
Part of Description:
VARISTOR 680V 1.2KA DISC 7MM
Capacitance @ Frequency :
75 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
1.2 kA
Energy :
32J
Features :
Maximum AC Volts :
420 V
Maximum DC Volts :
560 V
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C (TA)
Package / Case :
Disc 7mm
Varistor Voltage (Max) :
748 V
Varistor Voltage (Min) :
612 V
Varistor Voltage (Typ) :
680 V