B72207S0400K211
Manufacturer Part Number:
B72207S0400K211
Part of Description:
VARISTOR 68V 250A DISC 7MM
Capacitance @ Frequency :
900 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
250 A
Energy :
3J
Features :
Maximum AC Volts :
40 V
Maximum DC Volts :
56 V
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C (TA)
Package / Case :
Disc 7mm
Varistor Voltage (Max) :
74.8 V
Varistor Voltage (Min) :
61.2 V
Varistor Voltage (Typ) :
68 V