B72207S0250K111
Manufacturer Part Number:
B72207S0250K111
Manufacturer/Brand:
EPCOS - TDK Electronics
Part of Description:
VARISTOR 39V 250A DISC 7MM
Manufacturer :
EPCOS - TDK Electronics
Product Category :
TVS - Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
120 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
250 A
Energy :
1.6J
Features :
Maximum AC Volts :
25 V
Maximum DC Volts :
31 V
Mounting Type :
Through Hole
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C (TA)
Package / Case :
Disc 7mm
Product Status :
Active
Varistor Voltage (Max) :
42.9 V
Varistor Voltage (Min) :
35.1 V
Varistor Voltage (Typ) :
39 V