B72590D0160H060
Manufacturer Part Number:
B72590D0160H060
Manufacturer/Brand:
EPCOS - TDK Electronics
Part of Description:
VARISTOR 65V 0402
Manufacturer :
EPCOS - TDK Electronics
Product Category :
TVS - Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
3 pF @ 1 MHz
Current - Surge :
Energy :
Features :
Maximum AC Volts :
Maximum DC Volts :
16 V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCV
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Product Status :
Active
Varistor Voltage (Max) :
Varistor Voltage (Min) :
65 V