TMOV34S271MP
Manufacturer Part Number:
TMOV34S271MP
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
VARISTOR 430V 40KA SQUARE 34MM
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Product Category :
TVS - Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
4500 pF @ 1 MHz
Current - Surge :
40 kA
Energy :
550J
Features :
Thermally Protected
Maximum AC Volts :
275 V
Maximum DC Volts :
369 V
Mounting Type :
Through Hole
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
Square 34mm, Formed Tabs, 3-Lead
Product Status :
Active
Varistor Voltage (Max) :
473 V
Varistor Voltage (Min) :
387 V
Varistor Voltage (Typ) :
430 V