B72540E0400K062
Manufacturer Part Number:
B72540E0400K062
Part of Description:
VARISTOR 68V 1KA 2220
Capacitance @ Frequency :
2000 pF @ 1 MHz
Current - Surge :
1 kA
Energy :
9J
Features :
Maximum AC Volts :
40 V
Maximum DC Volts :
56 V
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C (TA)
Package / Case :
2220 (5750 Metric)
Product Status :
Active
Varistor Voltage (Max) :
74.8 V
Varistor Voltage (Min) :
61.2 V
Varistor Voltage (Typ) :
68 V