MOV-20D180KTR
Manufacturer Part Number:
MOV-20D180KTR
Manufacturer/Brand:
Bourns Inc.
Part of Description:
VARISTOR 18V 2KA DISC 20MM
Manufacturer :
Bourns Inc.
Product Category :
TVS - Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
34200 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
2 kA
Energy :
11J
Features :
Maximum AC Volts :
11 V
Maximum DC Volts :
14 V
Mounting Type :
Through Hole
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
Disc 20mm
Product Status :
Active
Varistor Voltage (Max) :
20 V
Varistor Voltage (Min) :
16 V
Varistor Voltage (Typ) :
18 V