MOV-07D560K
Manufacturer Part Number:
MOV-07D560K
Part of Description:
VARISTOR 56V 250A DISC 7MM
Capacitance @ Frequency :
1440 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
250 A
Energy :
3.1J
Features :
Maximum AC Volts :
35 V
Maximum DC Volts :
45 V
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
Disc 7mm
Varistor Voltage (Max) :
62 V
Varistor Voltage (Min) :
50 V
Varistor Voltage (Typ) :
56 V