MOV-14D361K
Manufacturer Part Number:
MOV-14D361K
Part of Description:
VARISTOR 360V 4.5KA DISC 14MM
Capacitance @ Frequency :
560 pF @ 1 kHz
Energy :
93J
Features :
Maximum AC Volts :
230 V
Maximum DC Volts :
300 V
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
Disc 14mm
Product Status :
Active
Varistor Voltage (Max) :
396 V
Varistor Voltage (Min) :
324 V
Varistor Voltage (Typ) :
360 V