V0603MHS12NR
- Manufacturer Part Number:
- V0603MHS12NR
- Manufacturer/Brand:
- Hartland Controls/Littelfuse
- Part of Description:
- VARISTOR 55V 0603
- Manufacturer :
- Hartland Controls/Littelfuse
- Product Category :
- TVS - Varistors, MOVs
- Capacitance @ Frequency :
- 12 pF @ 1 MHz
- Current - Surge :
- Energy :
- 0.015J
- Features :
- Maximum AC Volts :
- 14 V
- Maximum DC Volts :
- 18 V
- Mounting Type :
- Surface Mount, MLCV
- Number of Circuits :
- 1
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 125°C (TA)