B72207S0141K111
- Manufacturer Part Number:
- B72207S0141K111
- Manufacturer/Brand:
- EPCOS - TDK Electronics
- Part of Description:
- VARISTOR 220V 1.2KA DISC 7MM
- Manufacturer :
- EPCOS - TDK Electronics
- Product Category :
- TVS - Varistors, MOVs
- Capacitance @ Frequency :
- 470 pF @ 1 kHz
- Current - Surge :
- 1.2 kA
- Energy :
- 10J
- Features :
- Maximum AC Volts :
- 140 V
- Maximum DC Volts :
- 180 V
- Mounting Type :
- Through Hole
- Number of Circuits :
- 1
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 105°C (TA)
- Package / Case :
- Disc 7mm
- Product Status :
- Active
- Varistor Voltage (Max) :
- 242 V
- Varistor Voltage (Min) :
- 198 V
- Varistor Voltage (Typ) :
- 220 V