MOV-07D431KTR
Manufacturer Part Number:
MOV-07D431KTR
Part of Description:
VARISTOR 430V 1.2KA DISC 7MM
Capacitance @ Frequency :
138 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
1.2 kA
Energy :
28J
Features :
Maximum AC Volts :
275 V
Maximum DC Volts :
350 V
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
Disc 7mm
Varistor Voltage (Max) :
473 V
Varistor Voltage (Min) :
387 V
Varistor Voltage (Typ) :
430 V