MOV-07D221KTR
Manufacturer Part Number:
MOV-07D221KTR
Part of Description:
VARISTOR 220V 1.2KA DISC 7MM
Capacitance @ Frequency :
276 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
1.2 kA
Energy :
14J
Features :
Maximum AC Volts :
140 V
Maximum DC Volts :
180 V
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
Disc 7mm
Varistor Voltage (Max) :
242 V
Varistor Voltage (Min) :
198 V
Varistor Voltage (Typ) :
220 V