V240CH8T
Manufacturer Part Number:
V240CH8T
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
VARISTOR 240V 250A 2SMD NO LEAD
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Product Category :
TVS - Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
100 pF @ 1 MHz
Current - Surge :
250 A
Energy :
5J
Features :
Maximum AC Volts :
150 V
Maximum DC Volts :
200 V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCV
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Package / Case :
2-SMD, No Lead
Product Status :
Active
Varistor Voltage (Max) :
268 V
Varistor Voltage (Min) :
212 V
Varistor Voltage (Typ) :
240 V