T10B270J
Manufacturer Part Number:
T10B270J
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
THYRISTOR 180MA 270V DO-201
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Product Category :
TVS - Thyristors
Capacitance :
36pF
Current - Hold (Ih) :
120 mA
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
100 A
Current - Peak Pulse (8/20µs) :
250 A
Mounting Type :
Through Hole
Number of Elements :
1
Package / Case :
DO-201AA, DO-27, Axial
Product Status :
Obsolete
Supplier Device Package :
DO-201
Voltage - Breakover :
370V
Voltage - Off State :
240V
Voltage - On State :
4 V