T10C140B
- Manufacturer Part Number:
- T10C140B
- Part of Description:
- THYRISTOR 140V 250A RADIAL 3LEAD
- Current - Hold (Ih) :
- 120 mA
- Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
- 100 A
- Current - Peak Pulse (8/20µs) :
- 250 A
- Number of Elements :
- 2
- Package / Case :
- Radial - 3 Leads
- Supplier Device Package :
- T10C
- Voltage - Breakover :
- 170V
- Voltage - Off State :
- 140V
- Voltage - On State :
- 2 V