P1500ECLRP1
- Manufacturer Part Number:
- P1500ECLRP1
- Manufacturer/Brand:
- Hartland Controls/Littelfuse
- Part of Description:
- THYRISTOR 140V 400A TO226-2
- Manufacturer :
- Hartland Controls/Littelfuse
- Product Category :
- TVS - Thyristors
- Capacitance :
- 95pF
- Current - Hold (Ih) :
- 150 mA
- Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
- 100 A
- Current - Peak Pulse (8/20µs) :
- 400 A
- Mounting Type :
- Through Hole
- Number of Elements :
- 1
- Package / Case :
- TO-226-2, TO-92-2 (TO-226AC)
- Product Status :
- Active
- Supplier Device Package :
- TO-92-3
- Voltage - Breakover :
- 180V
- Voltage - Off State :
- 140V
- Voltage - On State :
- 4 V