P1100ECLAP
Manufacturer Part Number:
P1100ECLAP
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
THYRISTOR 90V 400A TO226-2
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Product Category :
TVS - Thyristors
Capacitance :
115pF
Current - Hold (Ih) :
150 mA
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
100 A
Current - Peak Pulse (8/20µs) :
400 A
Mounting Type :
Through Hole
Number of Elements :
1
Package / Case :
TO-226-2, TO-92-2 (TO-226AC) (Formed Leads)
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
TO-92-2
Voltage - Breakover :
130V
Voltage - Off State :
90V
Voltage - On State :
4 V