P0080EBMCLAP
- Manufacturer Part Number:
- P0080EBMCLAP
- Manufacturer/Brand:
- Hartland Controls/Littelfuse
- Part of Description:
- THYRISTOR 6V 250A TO226-2
- Manufacturer :
- Hartland Controls/Littelfuse
- Product Category :
- TVS - Thyristors
- Capacitance :
- 150pF
- Current - Hold (Ih) :
- 50 mA
- Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
- 80 A
- Current - Peak Pulse (8/20µs) :
- 250 A
- Mounting Type :
- Through Hole
- Number of Elements :
- 1
- Package / Case :
- TO-226-2, TO-92-2 (TO-226AC) (Formed Leads)
- Product Status :
- Active
- Supplier Device Package :
- TO-92-2
- Voltage - Breakover :
- 25V
- Voltage - Off State :
- 6V
- Voltage - On State :
- 4 V