SMP2600SCMC
- Manufacturer Part Number:
- SMP2600SCMC
- Manufacturer/Brand:
- STMicroelectronics
- Part of Description:
- THYRISTOR 260V 400A DO214AA
- Manufacturer :
- STMicroelectronics
- Product Category :
- TVS - Thyristors
- Capacitance :
- 40pF
- Current - Hold (Ih) :
- 150 mA
- Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
- 100 A
- Current - Peak Pulse (8/20µs) :
- 400 A
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Number of Elements :
- 1
- Package / Case :
- DO-214AA, SMB
- Product Status :
- Obsolete
- Supplier Device Package :
- SMB
- Voltage - Breakover :
- 300V
- Voltage - Off State :
- 260V
- Voltage - On State :
- 3 V