FSP3-480-20KA
- Manufacturer Part Number:
- FSP3-480-20KA
- Manufacturer/Brand:
- Thomas Research Products
- Part of Description:
- LIGHTING SURGE PROTECT 480V HLDR
- Manufacturer :
- Thomas Research Products
- Product Category :
- TVS - Surge Protection Devices (SPDs)
- Approval Agency :
- cURus, UL
- Current - Discharge (Max) (8/20µS) :
- 20 kA
- Current - Discharge (Nom) (8/20µS) :
- 20 kA
- Current - Short Circuit Rating (SCRR) :
- Features :
- Form :
- Mounting Type :
- Free Hanging
- Number of Poles :
- 3
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C
- Product Status :
- Active
- Type :
- Voltage - Continuous Operating (Max) (MCOV) :
- 550VAC, 745VDC