LSP05120P
- Manufacturer Part Number:
- LSP05120P
- Manufacturer/Brand:
- Hartland Controls/Littelfuse
- Part of Description:
- LIGHTING SURGE PROTECT 120V SCRW
- Manufacturer :
- Hartland Controls/Littelfuse
- Product Category :
- TVS - Surge Protection Devices (SPDs)
- Approval Agency :
- CE, cURus, UL
- Current - Discharge (Max) (8/20µS) :
- 10 kA
- Current - Discharge (Nom) (8/20µS) :
- 5 kA
- Current - Short Circuit Rating (SCRR) :
- Features :
- Thermally Protected
- Form :
- Module Only
- Mounting Type :
- Screw
- Number of Poles :
- 1
- Operating Temperature :
- -45°C ~ 85°C
- Product Status :
- Active
- Type :
- Type 2, Type 4
- Voltage - Continuous Operating (Max) (MCOV) :
- 150VAC
- Voltage - Protection Level (VP) (2416) :
- 800 V